Tuesday, February 15, 2022

Biti dobar roditelj u digitalnom svetu

Kako podržati prve korake dece u svet digitalnih medija 


    Digitalna tehnologija je postala nezaobilazan deo savremenog života, ne samo odraslih, već i dece. Različita istraživanja ukazuju nam na to da deca na sve mlađim uzrastima počinju da koriste digitalne uređaje. Namera ovog teksta nije da govori o štetnim posledicama provođenja vremena pred ekranima, o tome ima mnogo istraživanja i stručnih tekstova koje možete naći na internetu. Želim da ukažem na odgovornost koju mi, odrasli, imamo u podržavanju dece u prvim koracima koje prave u digitalnom svetu. 
    Činjenica je da su digitalne tehnologije sveprisutne, da ih ne možemo izbeći u svakodnevnom životu, pa smatram da je bolje usmeriti energiju i pažnju na usmeravanje dece kako da ih pravilno i svrsishodno koriste, umesto toga da ih ne koriste. 
    Svoje prve korake na internetu dete mora napraviti pod nadzorom odraslih - prvo roditelja, a zatim i vaspitača i nastavnika. Važno je da mi budemo svesni odgovornosti koja leži na nama, kao i toga da deca, i u digitalnom svetu, uče kao što to i inače rade - gledajući u nas. Ako želimo da deca usvoje određene vrednosti, onda ih se i sami moramo pridržavati.
    Možemo poći od osvešćivanja činjenica o tome koliko vremena mi provodimo pred ekranima različitih digitalnih uređaja, jer deca uvek zapažaju naše ponašanje, nego ono što im govorimo. Budite svesni toga da oni pažljivo posmatraju koliko često vi gledate u vaš mobilni telefon, kako ga koristite, da li ostavljate sve kada začujete da vam je stigla poruka...

    Birajte odgovorno šta objavljujete na društvenim mrežama o svom detetu. Idealno bi bilo da uopšte ne objavljivati podatke o svom detetu niti postavljate njegove fotografije na bilo koju mrežu, a ako ipak to želimo da učinimo, treba da razmislimo o mogućim posledicama koje to može imati na dete. Možda možemo postaviti sebi pitanja poput: kako bih se ja osećala da neko objavi moju fotografiju bez moje saglasnosti? kako će se moje dete osećati ako za nekoliko godina pronađe ovu fotografiju i pročita komentare ispod nje? da li neko ovu fotografijuili informacije koje objavljujem može da iskoristi da ismeva moje dete ili ga povredi na drugi način?
        Da bi deca naučila da svrsishodno i konstruktivno koriste digitalne tehnologije, važno je da ih učimo kritičkom promišljanju. Na predškolskom uzrastu važno je da mi budemo ti  koji će birati sadržaje kojima dete može da pristupa na internetu. Najbolje je da te sadržaje gledamo zajedno. Nakon toga,  možemo podstaći razgovor, ispitati kako je dete razumelo ono što smo gledali, da li postoji nešto što nije razumelo, ispričati detetu šta nam se svidelo a šta ne, i podstaći njega da to isto iskaže. Takođe, ove razgovore možemo iskoristiti da detetu pomognemo da razlikuje stvarnost od mašte prikazane u crtanom filmu ili video igrici. 
    Zajedno sa detetom možemo istražiti korisne načine upotrebe interneta -  zajedno pronaći sliku životinje koju voli, omiljenu pesmu na YouTube kanalu, odgovor na detetovo pitanje o pojavi koja ga zanima... Zajedničke aktivnosti su posebno važne, jer jačaju povezanost sa detetom i doprinose stvaranju poverenja, pa će se dete osećati slobodno da nas pozove ako naiđe na neki problem na internetu. 
    Imamo mogućnost da detetu ograničimo pristup pojedinim aplikacijama na svom telefonu/tabletu. Naučite i informišite se prvo sami o mogućnostima zaštite i sigurnosti, kako ne biste nehotice dete doveli u nesigurno onlajn okruženje, i izložili ga neprimerenim sadržajima.
    Ne zaboravimo da deci nudimo i druge sadržaje kojima mogu ispuniti svoje vreme, kao što su druženje sa vršnjacima, igre na otvorenom, slikovnice, knjige...čime im obezbeđujemo raznolikost iskustava. Provodite vreme sa svojim detetom, istražujte, zabavljajte se i učite zajedno, bilo u analognom, ili u digitalnom svetu. Ali, ne zaboravite na veliku odgovornost koju mi odrasli imamo, važnost stalnog informisanja i neophodnost da budemo nekoliko koraka ispred svoje dece kako bi osigurali da se osećaju sigurno i budu bezbedna, gde god se nalazila. 
    Neki od prvih koraka, mogu biti razmišljanja o uvođenju pravila korišćenja digitalnih uređaja i interneta, koja će važiti za sve članove porodice. U videu koji sledi nalaze se smernice koje mogu pomoći u tome. 



    

    Izvori korišćeni za pravljenje videa: 
 - brošura: Bezbedan internet za celu porodicu, Deca i internet, pametno od početka (UNICEF, MPNTR RS, TELENOR i UCPD) 
- letak: Dobar pristup - dobar roditelj, autor Lidija Kralj (Udruga RODA)




No comments:

Post a Comment

Biti dobar roditelj u digitalnom svetu