Međunarodni Dan dečje knjige
Međunarodni dan dečje knjige se proslavlja sa ciljem da se promoviše dečja književnost i čitanje, kao i da se skrene pažnja javnosti na potrebe najmlađih čitalaca. U svetu se obeležava od 1967. godine, svakog 2. aprila, na dan kada je 1805., rođen Hans Kristijan Andersen, danski književnik i proslavljeni pisac za decu.Ove godine se ovaj dan obeležava pod sponzorstvom Međunarodnog odbora knjiga za mlade Litvanije.
I ove godine, predškolska ustanova "Naša radost", u saradnji sa Narodnom bibliotekom Aleksandrovac, obeležila je ovaj Dan, prigodnom radionicom za decu predškolskog uzrasta. Radionici su prisustvovale dve predškolske grupe sa svojim vaspitačicama, Brankicom Savković i Jelenom Bekrić, a radionicu je vodila Olga Milićević, takođe vaspitač naše predškolske ustanove.
Na radionici deca su prvo, iu kratku PPT prezentaciju, slušala o životu Hansa Kristijana Andersena, čija životna priča podseća na bajku. Otkrivali su kojih sve bajki je on autor, a onda odabrali da čuju jednu od najpoznatijih, - "Princeza na zrnu graška".
Podeliću sa vama priču kroz koju je predstavljen i moto ovogodišnjeg Dana dečje knjige koji se ove godine obelezava se pod sloganom
KNjIGE NAM POMAŽU DA USPORIMO
Ja sam u žurbi! ... nemam vremena! ... Zbogom! ... Čujemo takve reči skoro svaki dan, u celom svetu. Ništa manje često ne čujemo da živimo u doba preopterećenosti informacijama, i žurbe.
Ali ako uzmete knjigu u ruke, odmah osetite promenu. Čini se da knjige imaju ovaj divan kvalitet - pomažu nam da usporimo. Čim otvorite knjigu i udubite se u njene spokojne dubine, više se ne plašite da će se stvari uzburkati na brzinu dok ne gledate
U knjigama se stvari dešavaju tiho i precizno uređenim redom. Možda zato što su njihove stranice numerisane, možda zato što stranice šuškaju nežno i umirujuće dok ih listate. U knjigama, događaji iz prošlosti mirno susreću događaje koji tek dolaze.
Univerzum knjige je širom otvoren; sretno spaja stvarnost sa maštom i fantazijom. I, ponekad se pitate da li je to bilo u knjizi ili u životu da ste primetili kako divno kapi snega kaplju s krova...Znate li iz knjige ili iz realnosti da bobice oskoruše nisu samo lijepe, već i gorke? Da li je to bilo u jednoj knjizi ili u stvarnosti da ste ležali na letnjoj travi ili sedeli sa prekrstenim nogama, gledajući oblake kako plove nebom?
Knjige nam pomažu da ne žurimo, knjige nas uče da primetimo stvari, a knjige nas pozivaju ili čak nas nateraju da sednemo neko vreme. Obično čitamo sedeći, sa knjigom na stolu ili u rukama, zar ne?
I zar niste iskusili još jedno čudo - da kada čitate knjigu, i knjiga čita vas? Da, naravno, knjige mogu čitati vas. Čitaju vaše čelo, obrve, uglove vaših usana dok se dižu i padaju, ali, pre svega, knjige čitaju vaše oči. I gledajući u tvoje oči, vide ... Pa, znaš šta!
Siguran sam da se knjige nikada ne dosađuju kada su u vašim rukama. Neko ko uživa u čitanju - bilo da je u pitanju dete ili odrasla osoba - mnogo je zanimljiviji od nekoga kome nije stalo do knjiga, koji se uvek takmiči sa satom, koji nikada nema vremena da sedne, koji ne primeti mnogo toga što nas okružuje
Na Međunarodni dan dječje knjige, moja želja svima nama je:
Neka bude interesantnih knjige za čitaoce i čitaoca interesantnih knjigama!
Autor priče je Litvanski pisac Kęstutis Kasparavičius
Za kraj, evo naše elektronske knjige , prelistajte je i vidite kako smo proveli ovaj dan u Narodnoj biblioteci u Aleksandrovcu...
No comments:
Post a Comment